slide2 slide3 slide4 slide5 slide6
Menu

Funkcje specjalne

Wszystkie oferowane przez nas produkty mają swoje unikalne cechy, wyróżniające wybrane rozwiązanie na tle innych.Niektóre jednak wyróżnią się bardziej od innych:

 

Przydzielanie chwilowego dostępu do wkładki mechanicznej   

 

Inaczej ręczne programanie wkładki mechanicznej i przydzielanie dostępu osobom uprawnionym np. ogrodnik, opiekunka, pomoc domowa - ale tylko na określony czas. Zablokowanie wkładki w odpowiedniej pozycji (S/I) pozwala na kontrolowanie kto, kiedy i na ile czasu na dostęp do naszej nieruchomości. Mamy do wyboru dwie pozycje: S - pozycja serwisowa; I - pozycja wyjściowa/normalne użytkowanie. 

 

Przykład: wyjeżdzasz do pracy a w tym czasie ma przyjść pomoc domowa - Pani Kasia. Pani Kasia przychodzi tylko dwa razy w tygodniu na kilka godzin i nie chcesz aby w inne dni miała mozliwość dostać się do Twojego domu. Udostępniłeś więc Pani Kasi klucz serwisowy a swoim kluczem administratora w dzień przyjścia Pani Kasi przestawiasz pozycję we wkładce z I na S. A po powrocie do domu i opuszczeniu go przez Panią Kasię zmieniasz pozycję we wkładce z S na I. Jaki jest skutek? Pani Kasia dostanie się do domu podczas Twojej nieobecności tylko w te dni kiedy tego chcesz - czyli kiedy we wkładce jest ustawiona pozycja S. 

 

Wraz z wkładką otrzymujemy trzy rodzaje kluczy (kolorowe główki pozwalają od razu przyporządkować jego funkcje): 

- klucz priorytetowy CZERWONY - służy do zmian w dostępie (przestawiania z I na S) ale też jest kluczem użytkownika (otwiera wkładkę w pozycji S/I),

- klucz użytkownika CZARNY - służy do codziennego korzystania, nie zmienia uprawnień we wkładce (otwiera wkłądkę w pozycji S/I),

- klucz serwisowy NIEBIESKI - otwiera wkładkę tylko gdzy jest przestawiona w pozycji S (ograniczony dostęp w określonych godzinach).

 

Funkcja TAF dostępna wyłącznie we wkładkach EVVA ICS.

 

Wykonanie morskie 

 

Niestandardowe warunki zewnętrzne wymuszają zastosowanie niestandardowych rozwiązań - wyjątkowo odpornych chociażby na  korozję, rdzę czy duże zasolenie. Do projektów realizowanych na jednostkach pływających (statki, promy, okręty, itp.) dedykowane są zamknięcia wykonane w tzw. wykonaniu morskim.

Oznacza to, iż wkładki/kłódki zostały przygotowane tak, aby otrzymać 5 (najwyższą) klasę odporności na korozję wg normy EN-1670. 

Wkładki odporne na działanie wody morskiej dostępne są w rozwiązaniach:

ABLOY PROTEC2

EVVA EPS

EVVA ICS

WINKHAUS RPE

WINKHAUS RAP. 

 

Zabezpieczenie przeciwpyłowe

 

W niektórych zakładach produkcyjnych występują wyjątkowo trudne warunki pracy:

 • duże zapylenie w powietrzu (np. tartaki, zakłady produkujące opony samochodowe),
 • błoto, piach  (np. wodociągi, telekomunikacja - studzienki gdzie kłódka często leży na ziemi).

Pyłki czy błoto mogą być przyczyną "zapchania" wkładki/kłódki.

 

Firma EVVA opracowała rozwiązanie montowane na wkładki, które w znacznym stopniu eliminuje wprowadzanie zanieczyszczeń do wkładki. Nakładka przykręcana do czoła wkładki w miejscu wprowadzenia klucza ma gumowy element dodatkowo chroniący przed zanieczyszczeniami. 

 

Firma ABLOY opracowała wyjątkowe na rynku zabezpieczenia kłódek przed zabrudzeniami:

 •  nakładka na kłódkę ABLOY z tworzywa 

 

 • specjalna nakrętka z uszczelką do kłódek ABLOY

 

Kolory wkładek

 

Standarowym wykończeniem przyjmowanym jako domyślny w przypadku większości wkładek jest NIKIEL. W ABLOY jest to CHROM POLEROWANY. 

I w większości realizacji do koloru wkładki nie przywiązuje się uwagi. Jednak są takie projekty gdzie oprócz walorów technicznych zamknięcia równie ważny jest też kolor wkładki. A kolor diametralnie zmienia efekt końcowy. 

W systemach EVVA (ICS, EPS, FPS) mamy możliwość wybrania niestandardowego wykończenia wkładki z kilku propozycji:

 1. nikiel polerowany
 2. chrom polerowany
 3. mosiądz szczotkowany
 4. mosiądz polerowany
 5. patynowy brąz
 6. patynowana czerń
 7. mosiądz z polerowanym czołem wkładki (brak zdjęcia)
 8. nikel z polerowanym czołem wkładki (brak zdjęcia)
 9. chrom z polerowanym czołem wkładki (brak zdjęcia)

 

 

 

Wkładki w systemie ABLOY PROTEC2 mogą zostać wykonane w kolorach:

 • chrom mat (SATIN CHROM)
 • chrom połysk
 • mosiądz szczotkowany (BRUSHED BRASS)
 • mosiądz połysk (POLISHED BRASS)
 • a także w każdym kolorze z palety RAL. 

 

 

 

Funkcja VARIO (2w1)

 

Funkcja „Vario” we wkładkach EVVA pozwala zmienić użytkownikowi uprawnienia kluczy. Zmiana kodu wkładki jest niezwykle łatwa i szybka, wystarczy przekręcić klucz "B" we wkładce. Taka potrzeba może wyniknąć np. przy zagubieniu klucza "A" lub chęci, aby poprzedni użytkownik klucza "A"  nie miał już dostępu do wkładki.

Po pierwszym użyciu klucza „B”, klucz „A” staje się bezużyteczny. Użycie klucza „B” jest nieodwracalne.

 

Niezależne otwieranie 

 

Zastosowanie we wkładkach dwustronnych tzw. bezpiecznego sprzęgła pozwala na otwarcie wkładki od zewnętrz nawet wtedy gdy od wewnątrz we wkładce jest pozostawiony klucz. Funkcja niezwykle przydatna gdy zachodzi podejrzenie zagrożenia życia (np. zasłabnięcie) i trzeba szybko i łatwo dostać się do pomieszczenia. 

 

Modularna budowa 

 

Wkładka zbudowana z dwóch połówek połączonych ze sobą w całość za pomocą belki. Taka budowa pozwala zmienić wymiar wkładki  (przedłużyć lub zmniejszyć poprzez dodanie/odjęcie przedłużek) gdy zajdzie taka potrzeba, np. wymiana drzwi na nowe; zmiany organizacyjne wymuszające przełożenie wkładki w inne miejsce gdzie wymiar już nie pasuje. W przypadku standardowych wkładek niemodularnych aby wymiar po zmianie pasował konieczna jest wymiana wkładki na nową. 

 

                  

 

Hybryda - mechanika i elektronika razem 

 

Systemy klucza Master Key mogą funkcjonować jako czysto mechaniczne lub jako połączenie wkładek mechanicznych z elektronicznymi. Taka integracja sprawdza się gdy nie chcemy inwestować w system czysto elektroniczny a potrzebujemy w kilku miejscach mieć podgląd kto i kiedy próbował wejść do pomieszczenia. Wszystko oczywiście w oparciu o bezprzewodowe zamknięcia - wkładki, kłódki, cylindry (nie kładziemy żadnych kabli).  A nośnikiem informacji (kluczem) może być karta zbliżeniowa, klucz z transponderem w główce, brelok zbliżeniowy lub nasz smartfon. 

 

ANTI-SNAP 

 

Funkcja dostępna we wkładkach EVVA polegająca na zablokowaniu zewnętrznej części wkładki (wkładka w wersji modularnej) w taki sposów aby przy próbie włamania (próba rozwiercenia wkładki, złamania, bumping) wkładka pękła w odpowiednim miejscu i zablokowała dostęp do rygla i pozostałej części wkładki. 

 

A A A
Poleć znajomemu

Zobacz prezentację filmową

Zobacz prezentację filmową