slide2 slide3 slide4 slide5 slide6
Menu

FAQ

1. Czy wkładki zamontowane pierwotnie w jednym miejscu można zamontować w innych drzwiach ?

Oczywiście. Poszczególne zamknięcia mogą Państwo przekładać z miejsca na miejsce stosownie do swoich potrzeb. W przypadku wkładek ograniczeniem mogą być ich wymiary, ale przed takim potencjalnym problemem można się uchronić wybierając system oparty na tzw. wkładkach modularnych.

 

2. Czy mogę zamontować zakupiony system Master Key we własnym zakresie ?

TAK. Możemy oczywiście zapewnić Państwu pełną obsługę łącznie z montażem, jest to jednak usługa dodatkowa dlatego wielu naszych klientów montuje zakupione u nas systemy we własnym zakresie. W dziale Instrukcja montażu mogą Państwo zobaczyć, że jest to nieskomplikowana czynność.

 

3. Czy system klucza można zrobić małym kosztem ?

TAK. Naszym zdaniem systemy Master Key w ogóle są niedrogim rozwiązaniem biorąc pod uwagę ich zalety oraz fakt, że dają dużo większą kontrolę nad tym kto faktycznie ma dostęp do mienia wartego co najmniej kilkaset tysięcy, a w przypadku dużych obiektów nawet miliony złotych. W ofercie posiadamy w razie potrzeby ekonomiczne rozwiązania, które cechuje jednak minimalny, akceptowalny dla nas (specjalistów od zabezpieczeń) poziom zabezpieczenia zamknięć oraz ochrony klucza przed nieautoryzowanym dorabianiem. Na rynku można znaleźć czasem nieznacznie tańsze produkty, do których klucze można jednak w praktyce swobodnie dorabiać bez wiedzy właściciela, co naszym zdaniem dyskwalifikuje takie rozwiązanie w sytuacji gdy jeden klucz może otwierać dużą ilość zamknięć.

 

4. Czy w systemie klucza będę mógł zawsze dorobić kolejne klucze dla dodatkowych osób ?

Zawsze bez problemu będzie można wykonać dowolną ilość kopii zamówionych wcześniej kluczy (i zamknięć). Jeśli natomiast uprawnienia nowych kluczy mają się różnić od istniejących, to możliwość wykonania takiego rozszerzenia będzie zależna od tego czy zostało to wcześniej przewidziane, możliwości technicznych danego systemu klucza oraz stopnia skomplikowania struktury dostępu do pomieszczeń. W większości przypadków będzie to możliwie, ale może wymagać przekodowania zamknięć, do których nowy klucz powinien mieć dostęp.

 

5. Jeśli mam jeden klucz to rozumiem, że zamki są takie same - a więc złodziej ma ułatwione zadanie…

Niekoniecznie. To, że jeden klucz otwiera kilka wkładek nie musi oznaczać, że mają one identyczną budowę wewnętrzną. Niezależnie jednak od powyższego, jeśli wkładki są naprawdę dobrej klasy  to złodziej nie będzie w stanie otworzyć manipulacyjnie żadnej z nich. W ofercie mamy produkty, które są całkowicie odporne na próby manipulacyjnego otwarcia, łącznie z tzw. metodą bumpingu. Jeśli natomiast wkładki są kiepsko zabezpieczone to w praktyce może nie mieć znaczenia fakt, że będą otwierane różnymi kluczami lub będą pochodzić od różnych dostawców – złodziej może otworzyć je tak samo szybko.

 

6. Czy można sprawdzić kto otworzył dane drzwi jeśli kilka osób ma takie same uprawnienia ?

Taką funkcję posiadają elektromechaniczne wkładki i klucze.

 

7. Jeśli mam zamontowany system alarmowy, to co daje mi jeszcze dodatkowe zamontowanie systemu klucza ?

System klucza to wysokiej klasy zabezpieczenie mechaniczne, które niewątpliwie zwiększy poziom zabezpieczenia obiektu. Proszę pamiętać, że system alarmowy tylko sygnalizuje włamanie, w żaden sposób jednak nie utrudnia wtargnięcia do budynku. Podstawą każdego systemu bezpieczeństwa powinny więc być dobre zabezpieczenia mechaniczne.

 

8. Jeden z pracowników zgubił klucz - jak można usunąć taki klucz z systemu ?

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych wkładek i kluczy należy wymienić zamknięcia, do których dany pracownik miał dostęp. W przypadku systemów Master Key można także przeprowadzić tańszą niż wymiana operację przekodowania wybranych zamknięć. Całkowicie bezkosztowo można usunąć klucz z systemu jeśli wybiorą Państwo elektromechaniczny system Master Key. Aby zwiększyć kontrolę nad kluczami można zainstalować także elektromechaniczne depozytory kluczy. Niezależnie od powyższych, w przypadku wdrożenia w obiekcie systemu klucza rekomendujemy wprowadzenie zmian w regulaminach wewnętrznych, które wymuszą na pracownikach większą dbałość o powierzone klucze. Nasz specjalista może Państwu doradzić także i w tym zakresie.

 

9. Czy jest jakiś sposób aby za pomocą systemu klucza kontrolować/monitorować dostęp do pomieszczeń ?

Tak. Rozwiązaniem może być elektromechaniczny system Master Key lub elektroniczne depozytory kluczy.

 

10. Po co system klucza jeśli mam elektroniczną kontrolę dostępu ? Czy oba rozwiązania można połączyć ?

Zdecydowanie można, a nawet powinno się oba systemy stosować w tym samym obiekcie. Mechaniczny system Master Key oraz elektroniczna kontrola dostępu pełnią w obiektach różne funkcje. Zadaniem elektronicznej kontroli dostępu, opartej bardzo często na okablowanych czytnikach naściennych, jest przede wszyskich ograniczenie dostępu osobom niepowołanym, sygnalizowanie oraz weryfikowanie kto i kiedy wchodził do danych pomieszczeń. Elektroniczna kontrola dostępu nie zabezpiecza natomiast zazwyczaj drzwi w sensie antywłamaniowym, a w zamkach pozostawiane są tradycyjne wkładki. Wdrożenie więc elektronicznej kontroli dostępu bez uporządkowania kwestii związanych z kluczami, za pomocą których można często „obejść” elektroniczną kontrolę dostępu otwierając po prostu drzwi za pomocą klucza, często mija się z celem. Tym bardziej, że ze względów praktyczno - ekonomiczych elektroniczną kontrolą dostępu obejmuje się z reguły tylko wybrane przejścia w budynku. Jeśli system bezpieczeństwa ma być szczelny powinno się wymienić wszystkie wkładki (bo nie wiemy ile w obiegu znajduje się kopii kluczy) i najlepiej zamontować system Master Key, który ograniczy do minimum liczbę kluczy w obiekcie oraz pomoże je kontrolować. System klucza sam w sobie może stanowić mechaniczny system kontroli dostępu (każdy z użytkowników może mieć dostęp tylko do określonych zamknięć) i może zabezpieczać te miejsca, gdzie elektronicznej kontroli dostępu nie ma. System klucza to także rozwiązanie umożliwiające szybki dostęp do pomieszczeń w sytuacji zagrożenia, zalecamy więc aby został zamontowany we wszystkich drzwiach. Istnieją także elektromechaniczne systemy Master Key, które łączą wiele zalet mechanicznych systemów klucza oraz elektronicznej kontroli dostępu do pomieszczeń.

 

11. Jak bardzo skomplikowany może być mój system klucza ?

Największy system w jakiego projektowaniu braliśmy udział liczył kilkadziesiąt tysięcy zamknięć dlatego możemy powiedzieć, że systemy Master Key nie mają praktycznie ograniczeń. Systemy klucza wykonuje się każdorazowo na indywidualne zamówienie, dlatego każda struktura dostępu do pomieszczeń może mieć indywidualny charakter. Nie narzucamy więc ograniczeń w projektowaniu struktury dostępu do pomieszczeń, doradzamy natomiast w zakresie jej praktyczności i uniwersalności pod kątem ewentualnych rozszerzeń systemu w przyszłości. Jeśli struktura dostępu jest właściwie zaprojektowana i wybrany zostanie odpowiedni rodzaj systemu, to będziemy w stanie wykonać system klucza posiadający bardzo skomplikowaną strukturę dostępu.

 

12. Jeśli w przyszłości będę chciała zmienić strukturę dostępu - czy będzie to możliwe ?

Tak, ale proszę pamiętać, że najlepiej uwzględnić to wcześniej na planie klucza (stosowne wskazówki w dziale Zaprojektuj swój system), a także, że systemy klucza to rozwiązania mechaniczne, które mają swoje ograniczenia. Prosimy o kontakt z naszym specjalistą, który powie Pani na co zwrócić uwagę podczas projektowania struktury dostępu do pomieszczeń.

 

13. W czym system klucza jest lepszy niż tradycyjne wkładki i klucze ?

Zapraszamy do działu Co daje system Master Key.

 

14. Czy system Master Key można zbudować również na wkładkach nieatestowanych ?

W niektórych rozwiązaniach jest taka możliwość. Zdecydowanie powinni jednak Państwo ograniczyć się do systemów budowanych w oparciu o wkładki atestowane ponieważ w chwili obecnej większość dostępnych produktów będzie spełniać wymogi wysokich lub najwyższych klas bezpieczeństwa. Oznacza to jednocześnie, że, pomijając wkładki nieatestowane, klasa bezpieczeństwa przestała być pomocna przy porównywaniu poszczególnych wkładek. Wkładki potrafią mieć taką samą, wysoką klasę bezpieczeństwa, różniąc się jednocześnie znacząco w bardzo ważnych dla użytkownika systemu Master Key kwestiach takich jak np. ochrona klucza przed nieautoryzowanym dorobieniem, jakość i niezawodność, czy też ilość kombinacji pozwalająca na rozbudowę i modyfikację systemu. Z uwagi na powyższe, posiadanie przez wkładki niskiej klasy bezpieczeństwa, a tym bardziej brak stosownych certyfikatów w ogóle, powinny być parametrem dyskwalifikującym dany produkt.

 

15. Czy takie wkładki pasują do wszystkich zamków drzwiowych ?

Jeśli pytanie dotyczy najbardziej popularnych wkładkę bębenkowych (patentowych) to tak, można je zastosować we wszystkich zamkach drzwiowych.  W przypadku innych, niestandardowych  lub starszych zamków także istnieją rozwiązania, które pozwalają włączyć takie zamknięcia do systemu klucza generalnego.

 

16. Czym kierować się przy wyborze systemu Master Key ? Na co zwracać uwagę ?

Nasza odpowiedź na to pytanie byłaby dość obszerna i uzależniona od obiektu jaki chcą Państwo wyposażyć w system Master Key oraz Państwa indywidualnych potrzeb. Zapraszamy do działu Zastosowania, w których opisaliśmy kilka przykładowych obiektów oraz elementy, na które warto zwrócić w ich przypadku uwagę przy wyborze systemu klucza. Dużo informacji znajdą Państwo także w działach Jak wybrać system klucza oraz  Porównanie systemów. Jeśli materiały zawarte na naszej stronie będą niewystarczające prosimy o bezpośredni kontakt z naszym konsultantem, który pomoże wybrać właściwe rozwiązanie.

 

17. Czy można łączyć ze sobą różne typy systemów jednego klucza ?

Wszystkie zamknięcia, które mają być otwierane tym samym kluczem, muszą pochodzić od jednego producenta.

 

18. Czy jak będę chciał wymienić drzwi w domu to muszę wymieniać też wkładki systemowe na nowe ?

Wkładkę trzeba będzie wymienić tylko w przypadku gdy jej wymiar nie będzie pasować do nowych drzwi. Rozwiązaniem, które eliminuje taki potencjalny problem są tzw. wkładki modularne, których wymiar można zmienić bez potrzeby wymiany całej wkładki na nową. Wkładki modularne możemy dostarczyć w systemach ASSA DP lub ABLOY Protec.

 

19. Gdzie/Czy poza Państwa firmą mogę zamówić klucze / wkładki do mojego systemu ?

Z uwagi na fakt, że każdy system Master Key produkowany jest na indywidualnie zamówienie, a także dla bezpieczeństwa naszych klientów, zamówienia na dodatkowe klucze lub zamknięcia można realizować tylko w naszej firmie. Zapraszamy także do działu Gwarancja bezpieczeństwa.

 

20. Czy można tak zaprojektować klucz żebym mógł odpalać nim auto ?

Nie, takie rozwiązanie nie jest możliwie (i prawdopodobnie nigdy nie będzie bo rozwój kluczy samochodowych idzie w kierunku rozwiązań elektronicznych). Dopięcie jednego klucza od domu do jednego klucza od samochodu tworzy jednak „pęk” kluczy, którego wielkość jest naszym zdaniem jeszcze akceptowalna.