slide2 slide3 slide4 slide5 slide6
Menu

Master Key - co to jest? Cechy i zalety systemu

System klucza generalnego (tzw. Master Key) to klucze oraz różnego rodzaju zamknięcia wykonane w taki sposób, że przy pomocy jednego klucza można otworzyć dowolną, określoną przez Zamawiającego system ilość zamknięć.

System Master Key może się składać z różnego rodzaju wkładek bębenkowych (patentowych), kłódek, wkładek do zamków nawierzchniowych, zamków przemysłowych, zamków meblowych, itp.

Systemy Master Key sprawdzają się we wszystkich rodzajach budynków ponieważ eliminują szereg problemów jakie powoduje nadmierna ilość kluczy znajdujących się w obiegu (np. pęki kluczy, brak kontroli nad dorabianiem kluczy przez osoby nieuprawnione, brak możliwości szybkiego otworzenia drzwi w sytuacji zagrożenia, itp.).

Prawa dostępu poszczególnych kluczy w systemie mogą być zróżnicowane. Master Key to zarówno proste systemy cechujące się małą ilością drzwi i prostą strukturą dostępu, jak i duże systemy zawierające wiele różnych grup kluczy, podgrup i kombinacji. Z technicznego punktu widzenia niewiele jest praktycznych ograniczeń dotyczących rozmiaru i złożoności systemu.

Prosty system klucza spełnia z reguły funkcję systemu zamknięć na jeden klucz (tzw. system jednego klucza lub system ujednolicony) i pozwala zastąpić pęk kluczy jednym kluczem, który otwiera wszystkie drzwi. Takie systemy znajdują zastosowanie przede wszystkim w domach jednorodzinnych i małych firmach gdzie zróżnicowany dostęp do pomieszczeń nie jest potrzebny.

System klucza generalnego, tzw. Master Key (inaczej układ centralnego otwierania) pozwala na otwarcie i zamknięcie dowolnej ilości drzwi jednym kluczem oraz wprowadzenie pełnej kontroli dostępu do pomieszczeń. Najczęstsze zastosowania dla takich systemów to: siedziby firm, hotele, domy studenckie, fabryki, centra handlowe, urzędy państwowe, banki, itd. - wszędzie tam gdzie w obiegu znajduje się duża liczba kluczy.

Montaż systemu klucza polega na wymianie zwykłych zamknięć na wykonane zgodnie z zamówieniem klienta zamknięcia systemowe.

 

Dlaczego warto zamontować system Master Key?

System Master Key w Twoim domu lub firmie to:

1. Wygoda:

 • Zapomnij o pęku kluczy i szukaniu właściwego klucza do każdych drzwi! Zamiast niego możesz mieć jeden klucz otwierający wszystkie lub wybrane zamki, który zawsze będzie pod ręką.

2. Bezpieczeństwo:

 • Systemy klucza zmniejszają do minimum liczbę kluczy znajdujących się w obiegu. To zdecydowanie ułatwia ich kontrolowanie. Jeśli połączysz to z podstawową cechą naszych systemów, którą jest ochrona przed nieautoryzowanym dorabianiem kluczy otrzymasz najprostszy sposób na uzyskanie kontroli nad tym kto ma faktycznie dostęp do pomieszczeń w Twoim budynku.
 • Jeden klucz łatwiej jest chronić. To nie pęk kluczy, który nie mieści się w kieszeni, i który musisz gdzieś odłożyć aby zwolnić ręce. Jeden klucz możesz mieć zawsze przy sobie i pilnować go w należy sposób – tak jak robisz to z jednym kluczem od samochodu!
 • To ty będziesz projektantem Twojego systemu i to Ty określisz jego strukturę dostępu. Każdej osobie będziesz mógł przekazać klucz, przy pomocy którego otworzy ona tylko te pomieszczenia, do których powinna mieć dostęp – i żadne inne!
 • Jednym, przeznaczonym do tego kluczem możesz mieć możliwość otworzenia wszystkich drzwi w sytuacji zagrożenia (np. pożar) – nie ma lepszego sposobu na sprawne poruszanie się po obiekcie w takiej sytuacji.
 • Pamiętaj, że podstawą prawidłowego zabezpieczenia każdego obiektu są wysokiej jakości zabezpieczenia mechaniczne. Standardem dla nas jest wykonywanie systemów klucza w oparciu o wkładki posiadające najwyższe klasy bezpieczeństwa.
 • W przeciwieństwie do elektronicznych systemów kontroli dostępu, które w większości przypadków ograniczają tylko przepływ osób niepowołanych przez dane przejście, wkładki bębenkowe stanowią zabezpieczenie antywłamaniowe - dlatego oba rozwiązania stosowane są często jednocześnie w tych samych drzwiach!

3. Oszczędność czasu:

 • Nie musisz szukać właściwego klucza do danych drzwi.
 • Jeśli masz w firmie dostęp do wielu zamknięć nie musisz tracić czasu na każdorazowe pobieranie klucza do pomieszczeń lub obiektów, do których potrzebujesz się dostać w danym momencie.
 • Jeśli zdarzyło Ci się, że klucz do danych drzwi miał być w pęku, który trzymasz w ręce, a w praktyce go jednak nie ma, to system Master Key jest rozwiązaniem!
 • Nie tracisz czasu na dorabianie nowych kluczy lub wymianę wkładek jeśli zajdzie taka potrzeba – od tego jesteśmy my!

4. Oszczędność pieniędzy:

 • Brak potrzeby dorabiania dużej ilości kluczy dla poszczególnych użytkowników (każdy użytkownik ma tylko jeden klucz).
 • Możliwość przekodowania wkładek w przypadku zgubienia klucza (brak potrzeby zamawiania nowych wkładek lub wymiany całego systemu klucza).
 • Możliwość dostarczenia kopii wkładek lub kluczy systemowych. W przypadku awarii wkładki, do której klucze posiada wiele osób, nawet po wielu latach możemy dostarczyć jej kopię, co nie powoduje konieczności wymiany kluczy.
 • Dostarczane przez nas systemy klucza to rozwiązania bardzo wysokiej jakości, gwarantujące właściwe funkcjonowanie wszystkich zamknięć przez długi czas.

 

Mechaniczne vs. Elektromechaniczne systemy Master Key

W dzisiejszych czasach, dzięki postępowi techniki dostępne są dwa rodzaje systemów klucza generalnego:

 • mechaniczne systemy Master Key (standard) - rozwiązanie, które stosowane jest w sytuacjach gdy użytkownicy muszą posługiwać się zbyt dużą ilością kluczy;
 • elektromechaniczne systemy Master Key (opcja) - rozwiązanie, które oprócz opisanych powyżej zalet mechanicznych systemów Master Key, posiada także funkcjonalność elektronicznej kontroli dostępu (możliwość uzyskania dostępu tylko w określonych dniach i godzinach, możliwość zczytania historii zdarzeń z zamknięć i kluczy, łatwe usunięcie kluczy zgubionych, itd.).

 

Ważne dla inwestora lub użytkownika nowego domu / budynku

W przypadku nowych obiektów podstawową rzeczą zwiazaną z zabezpieczenim budynku, którą powinien zrobić docelowy użytkownik po odebraniu inwestycji, jest wymiana wszystkich kluczy, do których dostęp miał wykonawca w trakcie budowy. Wkładki dostarczane w komplecie razem z drzwiami to z reguły zwykłe "wkładki budowlane", które nie stanowią zabezpieczenia antywłamaniowego, i do których klucze można dorabiać bez żadnych ograniczeń.

Zastąpienie w takim przypadku zwykłych wkładek systemem Master Key nie tylko umożliwi korzystanie ze wszystkich opisanych powyżej zalet tego rozwiązania, ale także, ze względu na brak konieczności dorabiania wielu kluczy dla użytkowników mających dostęp do wielu pomieszczeń, może być tańsze niż wstawienie wkładek standardowych.

 

A A A
Poleć znajomemu

Zobacz prezentację filmową

Zobacz prezentację filmową